Ankara / Türkiye
+90 554 144 99 99

Restorasyon Firmaları

Eski yapılar, zamanla birçok farklı nedenden ötürü yıpranabilirler. Fiziki anlamda ortaya çıkan bu olumsuzluğun giderilmesi ise restorasyon firmaları aracılığıyla mümkündür. Bu noktada beraber çalışılacak olan firmanın ne kadar iyi ve tecrübeli olduğu çok büyük bir öneme sahiptir.

Restorasyon Ne Anlama Geliyor

Restorasyon kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Anlamı ise tarihi yapıların, elden geçirilmesi, aslına uygun olarak tamir edilmesi ve orijinalliği bozulmadan yeni bir görünüme kavuşturulmasıdır. Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Anadolu’da, buna çok sık bir biçimde ihtiyaç duyulur. İlk çağlardan da önce burada yaşamış olan devletler, geride birçok tarihi yapı bırakmıştır. Türklerin bölgeye gelmesi, imar faaliyetlerine önem vermesiyle, yeni eserler ortaya çıkmıştır. Bunların bir kısmı günümüze kadar ulaşmasını bilmiştir. Durum böyle olunca restorasyon kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Firma olarak, tüm yapıların restore işlerini büyük bir özenle yapmaktayız. Uzman kadromuz sayesinde, süreci söz verdiğimiz zaman ilimi içerisinde bitiriyoruz.

Restorasyonun Aşamaları Nasıldır?

Restorasyon firmaları arasında dikkat çeken işletmemiz, her şeyden önce bir yol haritası çıkarır. Çünkü tüm işlemlerin belli bir plan dahilinde yapılması şarttır. Bu noktada tarihi çalışmalar büyük bir öneme sahiptir. Durum aynı zamanda sanat tarihi açısından da değerlendirilir. Teknik anlamda gerçekleştirilecek olan çalışmaların ardından, yasal anlamda bir sıkıntı olup olmadığına bakılır. Daha sonra restorasyon başlar. Her bir aşama kendi içinde değerlendirilir. Kopukluğun olmamasına özen gösterilir. Böylelikle ortaya çıkacak olan eser, aslı gibi olacaktır.

Restorasyon Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Restorasyon öncesinde şu hazırlıklar söz konusudur;

  • Yeniden elden geçirilecek olan bir bina ya da benzeri yapının, hangi dönemde ortaya çıkmış olduğu mühim bir konudur. Sanatta ve mimaride yaklaşımlar, tarzlar sürekli değişebilir. Bundan dolayı restorasyon esnasında dönemin şartlarını bilmek büyük bir avantaj sağlarken, orijinalliğinden uzaklaşmanın da önüne geçer. Bu yüzden yapının tarihini öğrenmek mühimdir. Restorasyon firmaları denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisi olan işletmemiz, eğer ortada bir tarih söz konusu değilse, yapı özelliklerine bakarak sonuç alır. Çünkü tarz, mimari şekiller, kullanılan malzemeler ve daha birçok ipucu her daim vardır. Böylelikle ilk aşama tamamlanmış olur.
  • Buna ek olarak teknik araştırmalar adıyla bilinen bir başka süreç daha vardır. Burada hem bilimden sonuna kadar yararlanılır. Uzmanlık alanımız olan bu husus çerçevesinde, yapının diğer özellikleri hemen ortaya çıkarılır. Buna göre ilk etapta bakılacak olan şey ise hasarın yapısıdır. Yani bu olumsuzluk binanın hangi bölümünde ortaya çıkmış ve derecesi nedir gibi sorulara yanıt aranır. Restorasyon öncesinde teşhis her daim çok mühim bir konudur. Bazı yapılarda ezilme, çatlama gibi durumlar mevcuttur. Bir kısmı ise nemden dolayı zarar görmüştür. Bunların tümü oldukça ciddi sorunlardır. Cinsine göre kesinlikle doğru işlemlerin yapılması esastır.
  • Hukuki durum ise daha farklı bir süreçtir. Türkiye’de özellikle eski ve tarihi yapıların üzerinde yapılacak olan her türlü işlem ve restorasyon için izin alınması gerekmektedir. Kültür Bakanlığı üzerinden bir başvuru yapılır. Bu tip eserlerin dereceleri vardır. Bazılarına tek bir çivi bile çakılamaz. Bir kısmına ise her türlü restorasyonun yapılması mümkün olacaktır. Bu noktada gerçekleştirilecek olan çalışmaların sonrasında diğer aşamaya geçilecektir.

Restorasyon Firmaları Rölöve Çalışmaları Nelerdir?

Restorasyon öncesinde rölöve olarak bilinen aşama son derece kritiktir. Restorasyonu yapılacak olan bina ya da herhangi bir eserin, belirlenmiş bazı teknikler üzerinden ölçülmesi demektir. Çok farklı süreçlerden olur. Ölçümü firma olarak son modern teknolojinin getirmiş olduğu farklı cihazlarla yapmaktayız. Buradaki en temel amaç ise görünümün netleşmesidir. Aynı zamanda mevcut aşama içerisinde üç boyutluluk esastır. Rölöve sırasında buna ek olarak yapının en eski görsellerine erişim sağlanması gerekir. Böylelikle elimizde, restorasyonun nasıl yapılacağına dair çok büyük bir kanıt olacaktır. Rölöve türleri ise şöyledir;

  • En basit olanı ayrıntı ve detay içermez. Buna göre birden fazla işlem, klasik usullere uygun bir biçimde yapılır. Kulaç ve karış bu noktada tercih edilir. Basit rölöve bu şekildedir.
  • Buna ek olarak tespit amaçlı gerçekleştirilen işlemler de söz konusudur. Bunun yapılması esnasında planlar, kesitler ve fotoğraflar öne çıkar. Bu noktada modern bir teknik kullanılmaktadır. Böylelikle hiçbir sıkıntı çıkarmaz ve süreç de tamamlanmış olur.
  • Esas adıyla bilinen rölöve ise daha farklı bir süreç demektir. En detaylı olanı budur. Çünkü bunun aynı zamanda bir kaynak olacağını hemen söylemek lazım. Yani arşivdeki belgeleri çıkarmak gerekiyor. Bunun sonrasında video kayıtları da dikkate alınır. Çizimler ve fotoğraflar bir araya getirilir. Yapı bu şekilde çok ayrıntılı bir biçimde çizilir. Bu sayede restorasyon çok daha kolay bir hal alır.

Restorasyonda Restitüsyon Sürecinin Önemi

Restorasyon firmaları, işleme geçmeden önce restitüsyon olarak bilinen süreci de yerine getirirler. Daha geniş bir kavram olarak karşımıza çıkar. Çünkü bazı yapıların belli bölümlerinin tam anlamıyla yıkılmış ve yok olmuş olmaları söz konusudur. Bunların yerine yenilerinin inşa edilmesi gerekmektedir. Elbette bu süreç içerisinde yine aslına uygun şekilde hareket edilmesi lazım. Yapının eski görünümüne dair olarak arşive girmiş her türlü materyal kullanılır. Bu noktada belgeler, fotoğraflar, videolar ve benzeri birçok şeye bakılır. Böylelikle restorasyonun sorunsuz şekilde bitirilmesi sağlanacaktır.

Restorasyon Aşamasında Son Derece Profesyonel Hareket Etmekteyiz

Restorasyon firmaları içinde yer alan ve bu konuda son derece geniş bir tecrübeye sahip olan işletmemiz, tüm hazırlıklarını tamamladıktan sonra artık restoreye geçmektedir. Bu konuda sadece sahip olduğumuz deneyim değil, aynı zamanda bizimle beraber çalışan uzman personelimiz de büyük bir fark yaratır. Yapının orijinalliğinin korunmasına çok büyük bir özen gösterilir. İki temel amaç vardır. Bunlardan birisi eserin dayanıklı bir hale getirilmesidir. Diğeri ise aslının korunmasıdır.

Bundan dolayı piyasanın en kaliteli malzemeleri kullanılır. Bunların çok uzun ömürlü olması ise yapılar için büyük bir avantaj demektir. İlk olarak iç mekanlarda restore başlar. Dayanıklılık arttırılır. Kolonların kalın olması, binayı taşıyabilecek seviyede bulunması mühimdir. Bunun sağlanmasının ardından dış cepheye geçilir.

Eserin inşa edilmiş olduğu dönemdeki mimari tarzın dışına hiçbir şekilde çıkılmaz. Yani aslı korunur. Bunun için gerekli olan tüm malzemeler edinilir. Piyasada yer alan en kalitelileri kullanılır. Böylelikle restorasyon aşaması da tamamlanmış olur. Gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesinin ardından, bina teslim edilir. Bir zaman kaybı söz konusu olmaz. Söz verilen süre içerisinde işlemlerin tamamlanması mümkün olacaktır.

Restorasyon Fiyatları Çok Yüksek Değil

Restorasyon firmaları ile yapılacak olan bu işlemlerin elbette bir bedeli vardır. Ancak bunun çok yüksek olmadığını hemen ifade etmek lazım. Piyasa ortalaması baz alınmıştır. Böylelikle bütçenize bir zarar gelmez. Ortaya çıkan sonuç her daim çok kalitelidir. Beklentileri karşılama noktasında sorunsuzdur. Firmamız tarihe verdiği önem ve mazinin getirdiklerini koruma bilinciyle her daim hareket eder. Bu şekilde restorasyon çalışmaları biter. Bu tip bir hizmete ihtiyaç olan kişi ve kurumlar hemen bizimle iletişime geçebilirler.

 

Call Now ButtonHemen Fiyat Alın