Ankara / Türkiye
+90 554 144 99 99

Ankara Kesme Andazit Taşı

Binlerce sene önce insanların nasıl evlerde yaşadığı her zaman büyük bir merak konusu olmuştur. Hem ısıtma hem de soğutma gibi konularda teknolojinin var olmadığı bu dönemlerde, beklentilerin karşılanması noktasında nasıl hareket edildiği, insanların kafasını kurcalar. Şüphesiz ki Ankara kesme andazit taşı, bu anlamda zamana meydan okuyan ve de en önemlisi çağların ötesine seslenirken, dayanıklılığıyla göz kamaştıran bir cevap olacaktır.

Kesme Andazit Taşı; Diğer Adı Ankara Taşı

Andazit taşı, birçok farklı bilimsel cümleyle hemen tanımlanabilir. Dünya üzerinde volkanik hareketliliklerin olduğu her yerde bulunması gibi bir durum söz konusudur. Üzerinde yaşadığımız Anadolu’nun, binlerce seneler öncesinde birçok farklı volkana sahip olduğu bilindiğinden, bu taşın anavatanlarından birisinin Türkiye olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun dışında dünyanın daha farklı yerlerinde de bulunur. En çok çıkarıldığı yer ise ülkemizin başkenti Ankara’dır. Bundan dolayı birçok kişi tarafından en basit tanımlamayla Ankara taşı olarak da bilinir.

Renk Çeşitliliği Sunuyor

Ankara kesme andazit taşı rengi, sadece tek bir opsiyona sahip olmamasıyla dikkat çekmekte. Çünkü bir çeşitlilik söz konusu. Yeşil bir zemin üstünde pembe ve siyahın karışımının en güzel tonuyla karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda sarı renk ve buna dair bazı detaylar gözden kesinlikle kaçmamakta. Bundan dolayı değişken olduğunu hemen söylemek lazım. Gri ve mavi renge sahip olanlarının bulunması, müşteriler için çok büyük bir avantaj.

Ankara Kesme Andazit Taşı

Antik Çağlardan Günümüze Uzanan Bir Ruh

Ankara kesme andazit taşı, en eski yapı malzemelerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Anadolu’da bundan binlerce yıl önce birçok medeniyetin yaşadığı herkesin malumu. Hititler, Frigler ve bunun gibi çok sayıda uygarlık, en az modern insan kadar ev, yol ve benzeri yapıların inşa edilmesine büyük önem veriyorlardı. Bunun için de değişik malzemeler kullanıyorlardı. İşte Andazit taşı bunlardan en önemlisi. Gerek dayanıklı olması gerekse birçok farklı mekana uygunluğu, onu döneminin çok tercih edilen taşlarından birisi haline getirdi.

Medeniyetler beşiği Ankara’da gerçekleştirilen bazı arkeolojik kazılarda bu taşa rastlanması hiç de şaşırtıcı değil. Hititlerin, özellikle yol yapımında tercihlerini mevcut bu doğal taştan yana kullandıklarını biliyoruz. Aslında kullanım alanı sadece bununla sınırlı kalmamış. Hem ihtişam hem de prestij olarak bilinen sütunların inşası sırasında da yine andazit taşına rastlıyoruz. Bu açıdan bakıldığı zaman binlerce sene öncesinin en popüler yapı malzemesi olduğunu kabul etmek lazım.

Taşın çok dayanıklı olması, özellikle yol kenarındaki su kanallarının inşaatı sırasında da kullanılmasını sağlamıştır. İhtişamlı heykellerin kaidelerinde her daim bu taşın öne çıkması ve arkeolojik kazılarda bulunması, oldukça doğal bir durum olarak kabul edilir. Saray yapımında da karşımıza çıkan bu taş, aynı zamanda antik tiyatroların vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmiş. Milyonlarca yıllık bir sürecin ürünü olan andazit, misyonunu tamamlamış değil.

Ankara Kesme Andazit Taşı; Taşların Gücü

En önemli tarihi alanlardan birisi olarak dikkat çeken Asos kentinde, kralların mezarlarının ve lahitlerinin, yine andazit taşı kullanarak inşa edildiğini görmekteyiz. Bunun temel nedeni ise taşın çok dayanıklı olması ve içinde saklamış olduğu cesedin çürümesini önlemesi. Kralların geçtiği yollara da döşenen taş, bu açıdan bakıldığı zaman antik çağların ana yapı malzemesi olarak karşımıza çıkmakta. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi Eserlerine Anlam Kattı

Andazit taşı kullanımı konusunda sadece antik uygarlıkların bundan yana bir seçim yapmadığını hemen ifade etmek lazım. Anadolu’ya ilk gelen Türkler olan Selçuklular, bölgede imar çalışmalarını başlattıkları zaman andazit ve bunun sağlamış olduğu faydaları göz önünde bulundurmuşlar. Şifahane olarak bilinen hastaneler, köprüler, saraylar, kümbetler ve kervansaraylar; andazitin hem şık hem de dayanıklı olan özelliği sayesinde bir anlam kazanmış ve hatta günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Bu gelen Osmanlı döneminde de aynen devam etmiştir. Şu an halen kullanılan birçok Osmanlı eserinin bu kadar uzun ömürlü olmasının en temel nedeni sadece işçilik değil, yapı malzemesi olarak andazitin tercih edilmesidir. Cumhuriyet sonrasında da bu alışkanlık devam ettirilmiştir. Örneğin Ankara’daki DTCF binası, birçok bakanlık ve daha değişik onlarca simge yapıda, andazit öne çıkıyor. İşte bu geleneği sürdürme yolunda emin adımlarla ilerleyen firmamız, mevcut taşı çok farklı alanlarda başarılı bir biçimde kullanıyor.

Kesme Andazit Taşı Kolayca Elde Ediliyor

Yapı malzemelerinde tercih ettiğimiz andazit taşı, kesme olarak bilinen yöntemle hazırlanıyor. Zaten doğada ve özellikle Ankara civarında çok sık bulunan taş, özel bir cihazdan geçiriliyor. Kullanım alanına göre kesiliyor. Elmas kesici sayesinde, istenilen boyutlarda bir yapı malzemesi ortaya çıkıyor. Tüm bu süreç boyunca doğaya en ufak bir zarar dahi verilmemesi, firmamızın bu konulardaki hassasiyetini göstermesi açısından çok önemli bir detay. Ardından taş, daha önceden belirlenmiş olan amaca hizmet etmesi için kullanılmaya başlanıyor.

Doğal Bir Klima

Tabiat ananın bir armağanı olan andazit taş, gerçek anlamda doğal bir klima görevi görmekte. Binlerce yıldan beri aralıksız olarak kullanılmasının en temel nedenlerinden birisi de bu. Sahip olduğu yapı sayesinde, özellikle yaz aylarının en sıcak günlerinde hiçbir şekilde bunu hissetmiyorsunuz. Çünkü milyonlarca yılın bir sonucu olarak ortaya çıkan taş, sıcağı hapsetme gibi mucizevi bir özelliğe sahip. Evin içine bunaltıcı havayı hiçbir şekilde sokmuyor. Klima satın almaya gerek duymadan, son derece serin ve feraha bir atmosferde yaşamınızı devam ettirebiliyorsunuz.

Bunun tam tersi durumlara da hemen uyum sağlaması, taşın ne kadar işlevsel olduğunun en büyük kanıtı. Soğuk kış geceleri artık sizin için bir kabus olmaktan çıkıyor. İç ya da dış kaplamada kullanılan taş, termal özelliğe sahip. Her daim sıcacık hissedebilirsiniz. Isı farklılıklarının olumsuz etkisi, canınızı sıkmayacak. Çünkü taşın bunu dengeleme gibi bir özelliği var. Ne sıcak ne de soğuğun olumsuz etkileri söz konusu değil.

Ankara Kesme Andazit Taşı

Dayanıklılık Konusunda Beklentileri Karşılar

Ankara keseme andazit taşı, bilinen en dayanıklı malzemelerden birisidir. Kayaç parçalarının zaman içinde sertleşmesinden oluşmuştur. Böylelikle beklentileri karşılama konusuna ideal bir yapıya kavuşmuştur. Bu durum, daha uzun süreli kullanım için uygun bir atmosferin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kesinlikle zamana fütursuzca meydan okuyabildiğini söylemek lazım. Andazit ile yapılmış bir ev, nesiller boyunca kullanılabilir. Darbelerden etkilenmez. Aşınma gibi durumlara karşı tam bir koruma sağlar. Yani bir kişinin tüm beklentilerini, yapı malzemesi anlamında karşılamaktadır.

Ankara Kesme Andazit Taşı; Islak Zeminler İçin İdeal

Islak zeminlerde her daim, buraya uygun olan yapı taşlarının kullanılması elzemdir. Çünkü nem ve su ile temas eden herhangi bir malzemenin bozulma, yıpranma, zaman içerisinde aşınması söz konusudur. Ancak andazitten yana bir seçim yapıldığı vakit, bunların hiçbirisiyle karşı karşıya kalmayacağınızın garantisini verebilirsiniz. Eski uygarlıkların tuvalet, banyo ve mutfak gibi yerlerde bu taşı tercih etmesinin nedenini, kullanıma başladıktan sonra çok daha iyi bir biçimde anlayacaksınız. Çünkü bu taş kaymıyor. Gerek terlik ya da ayakkabı gerekse çıplak ayağınızla bastığınız zemin, hem binlerce yıllık o ruhu hissetmenizi sağlıyor hem de sıkı sıkıya sizi mekana bağlıyor.

Ankara Kesme Andazit Taşı

Boyamaya İhtiyaç Duymuyor

Her insanın beğenileri farklıdır. Özellikle bir ev ya da farklı bir yapının oluşturulmasında, kullanılacak olan temel rengin ne olduğu sorusu, uzun süre zihinleri meşgul edilebilir. Her ne kadar kimyasal boya teknolojisi çok büyük bir gelişme göstermiş olsa da, önemli olan şey doğal yollardan bu ihtiyacın karşılanmasıdır. İşte Ankara kesme andazit taşı, bu anlamda beklentilerinize yanıt verecek. Çünkü bu taşın en dikkat çekici yanlarından birisi, doğada en saf haliyle yer alan birçok farklı renge sahip olması. Skalanın geniş olması, değişik beğenilere hitap edebilme konusunda tam bir tatmin duygusu sağlıyor.

Koyu renklerden mi hoşlanıyorsunuz? Gri, mavi, siyah renkler gibi farklı andazit alternatifleri sizi bekliyor. Daha iç açıcı ve ferah ve tonlardan oluşan bir yapı mı tercih edeceksiniz? Hiç üzülmeyin. Çünkü sizin için sarı, bordo, açık gri ve hatta beyaz gibi renk opsiyonlar da var. Seçiminizi yapın. Ruh halinizin bir yansıması olan andazit taş ile yapınızın size uygun hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Artık kimyasal boyanın rahatsız edici kokusuna, doğal olmayan görünümüne maruz kalmayacaksınız. Andazit, sizi binlerce yıl öteden gelen ruhuyla karşılıyor. Renk seçiminize hitap ediyor. Daha mutlu ve huzurlu hissedeceğinizden hiçbir şüpheniz olmasın.

Ankara Kesme Andazit Taşı; Dekoratif Yönü Öne Çıkıyor

Modern yaklaşımlardan ve dekorasyondan sıkıldınız mı? Minimal çizgiler size hitap etmiyor mu? Eğer yanıtınız evetse, işte andazit taşların marifetleri; sahip olduğu görsel, her yerde tam bir uyum göstermesini sağlar. Hem renk çeşitliliği hem de doğal görünüm, otantik bir atmosferin oluşması çerçevesinde mükemmel bir sonuç verir. Hem cilalı hem de cilasız olarak kullanılması mümkündür. Tercih edilen ortamdaki havayı kısa sürede değiştirir. Özellikle nostaljik bir görüntü elde etmek isteyen kişiler için son derece idealdir.

Kullanım Alanı Oldukça Geniş

Kaldırımlar: Artık birçok belediye, en temel görevlerinden birisi olan kaldırım yapımı esnasında bu taşları kullanmakta. Aslında bu durum, binlerce yıldan beri aynı geleneğin devam ettiğinin de en güzel göstergesi. Çünkü eski Anadolu uygarlıkları da yol kenarlarında, daha dayanıklı olduğu için Ankara kesme andazit taşı üzerinden bir tercihte bulunmuşlardır.

Dış Cepheler Anlam Kazansın: Evlerin dış cephelerinde andazit taşı kullanılması çok güçlü bir gelenektir. Hem eve farklı bir anlam katar hem de yapının çok daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Özellikle çok kolay bir biçimde şekil alabilmesi, uyum konusunda bir sıkıntı yaratmıyor. Renk çeşitliliği de beklentileri karşılama noktasında çok başarılı.

Parkeleriniz Daha Şık Olsun: Herkes evindeki zeminin şık olmasını ve kaymamasını ister. Bunu sağlama konusunda binlerce yılın eşsiz ürünü olan andazit taşı, harika bir hizmet veriyor. Her türlü ıslak zemin üstünde tercih edebilirsiniz. Banyo, mutfak, tuvalet de kullanımı mümkündür. Parke olarak andazit taş, aynı zamanda tarihe seslenen bir ruh gibidir.

Dini Yapıları Kutsuyor: Andazit, hem Selçuklu Devleti hem de Osmanlı İmparatorluğu zamanında birçok dini yapıda kendisini göstermiştir. Cumhuriyet ile beraber bu konuda bir değişim yaşanmaması son derece dikkat çekici. Çünkü bir caminin şadırvan bölümü için en uygun olan yapı Ankara kesme andazit taşı olarak karşımıza çıkar.

Tüm bunların haricinde her türlü mezarlıkta, çeşmelerde, oluklarda, pencerelerin kenar bölümlerinde kullanılabilir. Ankara kesme andazit taşı fiyatları genel olarak bütçenize zarar vermeyecek kadar uygun fiyatlıdır. Önemli olan ne istediğiniz. Çünkü uzman ekibimiz, her daim size kulak verecek. Nasıl bir yapı, dekorasyon, şekil, tasarım istiyorsanız bunun planlamasını yapıyoruz. Daha sonra bunu size sunarak üzerinde son rötuşları gerçekleştirmekteyiz. İşe koyulmamızın ardından, vaat ettiğimiz süre içinde size teslim ediyoruz.

Call Now ButtonHemen Fiyat Alın